????? ??? ?????? ? ?????


  یکی از بهترین و کاربردی ترین نرم افزارهای شیمی در جهان Periodic Table است که در زبان فارسی به معنی جدول تناوبی عناصر می باشد.جدول تناوبی عنصرهای شیمیایی‏، نمایشی از عنصرهای شیمیایی شناخته شده است که بر اساس ساختار الکترونی مرتب گردیده‌است به‌گونه‌ای که بسیاری از ویژگی های شیمیایی عنصرها به صورت منظم در طول جدول تغییر می‌کنند.در ادامه مطلب به چندی از قابلیت های مهم این برنامه اشاره میکنیم.
:: برچسب‌ها: نرم افزار کاربردی, دانلود, جدول تناوبی, periodic table
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()

نرم افزار CrystalMaker v2.5.1 نرم افزاری ست که به کمک آن میتوان ساختار شیمایی و مولوکولی مواد را به آسانی و چند کلیک و حرکت موس طراحی و آماده سازی نمود و به صورت سه بعدی بر روی آن ها کار کرد. در واقع می توان گفت این نرم افزار ساده ترین راه برای تجسم و درک ساختار کریستال ها و مولکول ها می باشد. این نرم افزار محصولی از شرکت CrystalMaker Software می باشد.

دانلود در ادامه مطلب
:: برچسب‌ها: دانلود, نرم افزار کاربردی, crystalmaker v251
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()

سلام . امروز در این پست برای شما دوستان عزیز نرم افزار بسیار کاربردی رو قرار میدم که کار های بسیار متفاوت و جالبی در زمینه شیمی و واکنش های شیمیایی انجام میده. از قابلیت های این نرم افزار کم حجم میتوان به محاسبه ی جرم مولی فرمول های شیمیایی ؛ موازنه واکنش های شیمیایی ؛ دارا بودن جدول تناوبی با دسته بندی های مخصوص ؛ محاسبه آنتالبی ؛ بدست آوردن عدد اکسایش و هر چیز که محاسبه آن مد نطر شماست را محاسبه می کند.

فرمت :zip

حجم : 557KB

لینک دانلود :Download
:: برچسب‌ها: chemix, نرم افزار کاربردی, دانلود
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()

سلام.امروز انیمیشن یا فلش اصل لوشتلیه رو براتون در سایت قرار دادم.اصل لوشاتلیه یکی از اصول مهم شیمی به حساب میاد که میتونید با کلیک بر لینک زیر این اصل رو به صورت تصویری ببینید.درباره ی این فایل های فلش این رو بگم که نیاز به نرم افزار فلش پلیر دارید که میتونید از اینجا دانلود کنید.

View Swf
:: برچسب‌ها: انیمیشن, اصل لوشاتلیه, انیمیشن شیمی
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()


شیمی آلی قسمتی از علم شیمی است که بررسی هیدرو کربن ها می پردازد . به همین دلیل به آن شیمی ترکیبات کربن نیز گفته می شود . واژه گمراه کننده «آلی» یادگار روزهایی است که مواد شیمیایی را بسته به این که از چه منبعی به دست می‌آمدند، به دو دسته معدنی و آلی تقسیم می‌کردند.
مواد معدنی آنهایی بودند که از معادن استخراج می‌شدند و مواد آلی آنهایی که از منابع گیاهی یا حیوانی یعنی از موادی که توسط موجودات زنده تولید می‌شدند، به دست می‌آمدند.
در واقع تا پیرامون سال 1850 بسیاری از شیمیدانان معتقد بودند، که خاستگاه مواد آلی باید زیستارها (موجودات زنده) باشند و در نتیجه این مواد را هرگز نمی‌توان از مواد معدنی سنتز نمود.
موادی که از منابع آلی به دست می‌آیند، در یک خصوصیت مشترکند: همه آنها دارای عنصر کربن هستند.

 

حتی پس از آن که مشخص شد این مواد لزوماً نبایستی از منابع زنده به دست آیند و می‌توان آنها را در آزمایشگاه سنتز کرد، باز هم مناسبت داشت تا نام آلی برای توصیف آنها و موادی همانند آنها حفظ شود. این تقسیم‌بندی بین مواد معدنی و آلی تا به امروز حفظ شده است.
امروزه اگر چه هنوز بسیاری از ترکیبات کربن به آسانی از منابع گیاهی و جانوری بدست می‌آیند، ولیکن بسیاری از آنها نیز سنتز می‌شوند. از ترکیبات گاهی از مواد معدنی مانند کربناتها و سیانیدها سنتز می‌شوند ولی غالباً از سایر مواد آلی تهیه می‌گردند.
دو منبع بزرگ مواد آلی که از آنها مواد آلی ساده تأمین می‌شوند، نفت و ذغال سنگ است. (هر دو اینها از مفهوم قدیمی «آلی» بوده و فراورده کافت گیاهان و جانوران هستند). این ترکیبات ساده به عنوان مصالح ساختمانی، در ساختن ترکیبات بزرگتر و پیچیده‌تر مصرف می‌شوند.
نفت و زغال سنگ سوختهای فسیلی هستند که در طی هزاران سال بر روی هم انباشته شده وغیر قابل جایگزینی هستند. این مواد - بویژه نفت - جهت رفع نیازهای انرژی که به طور دائم در حال افزایش است، با سرعت خطرناکی مصرف می‌گردند. امروزه کمتر از 10% نفت برای ساختن مواد شیمیائی مصرف می‌شود و قسمت اعظم آن برای تولید انرژی سوزانده می‌شود. خوشبختانه منابع دیگری برای ایجاد نیرو از قبیل منبع خورشیدی، گرمای زمین، باد، امواج، کشند و انرژی هسته‌ای وجود دارد.
اما چگونه می‌توان منبع دیگری به جای مواد آلی پیدا نمود؟ البته در نهایت باید به جایی که سوختهای سنگواره‌ای از آنجا ناشی می‌شوند یعنی توده زیستی برگشت نمود، اما این بار به طور مستقیم وبدون دخالت هزاران سال. توده زیستی قابل تجدید است و چنانچه به طور مناسب مصرف شود، تا زمانی که ما بر روی این سیاره بتوانیم وجود داشته باشیم آن هم باقی می‌ماند. در ضمن می‌گویند که نفت با ارزش‌تر از آن است که سوزانده شود.
چه خصوصیتی در ترکیبات کربن وجود دارد که آنها را از ترکیبات مربوط به صد و چند عنصر دیگر جدول تناوبی متمایز می‌سازد؟ لااقل قسمتی از این جواب به نظر می‌رسد که چنین باشد: تعداد بسیار زیادی از ترکیبات کربن وجود دارند که مولکولهای آنها می‌توانند بسیار بزرگ و پیچیده باشد.
تعداد ترکیباتی که دارای کربن هستند چندین برابر بیشتر از تعداد ترکیبات بدون کربن می‌باشد. این مواد آلی در خانواده‌های مختلف قرار می‌گیرند، و معمولاً در بین مواد معدنی، همتایی ندارند.
مولکولهای آلی شامل هزاران اتم شناخته شده‌اند، و ترتیب قرار گرفتن اتمها حتی در مولکولهای نسبتاً کوچک بسیار پیچیده است. یکی از مسایل اصلی در شیمی آلی، آگاهی از طرز قرار گرفتن اتمها در مولکولها و یا تعیین ساختمان ترکیبات است.
راه‌های زیادی برای شکستن این مولکولهای پیچیده و یا نوآرایی آنها برای ایجاد مولکولهای جدید وجود دارد؛ روشهای مختلفی برای اضافه نمودن اتمهای جدید به این مولکولها و یا جایگزین نمودن اتمهای جدید به جای اتمهای قدیم وجود دارد. بخش کلان شیمی آلی به پژوهش در مورد این واکنشها اختصاص دارد، یعنی تشخیص این که این واکنشها کدامند، چگونه انجام می‌شوند و چگونه می‌توان از آنها برای سنتز یک ترکیب دلخواه استفاده نمود.
چه ویژگی در اتم کربن وجود دارد که می‌توان این همه ترکیب را از آن ساخت؟ جواب این سوال را آگوست ککوله در سال 1854 در حالی که سوار بر اتوبوسی در لندن بود، یافت.
«در یک عصر دلپذیر تابستان با آخرین اتوبوس برمی‌گشتم؛ خیابانهای شهر بر خلاف بقیه ساعات که شلوغ و پر از جنب و ‌جوش است، خلوت و آرام بود، در این حال من در خود فرورفتم! اتمها در برابر چشمانم به جست و خیز مشغول بودند ... من دیدم که چگونه همواره دو اتم کوچکتر با یکدیگر متحد شده، تشکیل زوج می‌دهند، چگونه یک اتم بزرگتر دو اتم کوچکتر را در آغوش می‌گیرند و چگونه اتم بزرگتر سه یا چهار اتم کوچکتر را نگاه می‌دارد، در عین حال همه آنها در جنبش و رقص بودند. من دیدم که چگونه بزرگترها زنجیری میساختند ... بخشی از شب را صرف نمودم تا چیزهایی را که در رؤیا دیده بودم بر روی کاغذ بیاورم». آگوست ککوله، 1890
اتمهای کربن می‌توانند به میزانی که برای اتم هیچ عنصر دیگری مقدور نیست، به یکدیگر متصل شوند. اتمهای کربن می‌توانند زنجیرهایی شامل هزاران اتم و یا حلقه‌هایی با اندازه‌های متفاوت ایجاد نمایند؛ زنجیرها و حلقه‌ها می‌توانند دارای شاخه و پیوندهای عرضی باشند. به اتمهای کربن این زنجیرها و حلقه‌ها، اتمهای دیگری که عمدتاً هیدروژن و همچنین فلوئور، کلر، برم، ید، اکسیژن، نیتروژن، گوگرد، فسفر و سایر اتمهای گوناگون میپیوندد.
هر آرایش مختلف از اتمها مربوط به ترکیب متفاوتی است، و هر ترکیب یک رشته ویژگیهای شیمیایی و فیزیکی ویژه خود را دارد. از این رو غیرمنتظره نیست که امروزه بیشتر از ده میلیون ترکیب شناخته شده کربن وجود داشته باشد و هر سال به این تعداد نیم میلیون ترکیب تازه افزوده گردد. تعجب‌آور نیست که بررسی این ترکیبات، رشته ویژه ای را در شیمی به خود اختصاص دهد.
شیمی آلی اهمیت فوق‌العاده زیادی در تکنولوژی دارد و در واقع، شیمی رنگدانه‌ها و داروها، کاغذ و جوهر، رنگهای نقاشی و پلاستیکها، بنزین و تایرهای لاستیکی است؛ همچنین، شیمی غذایی است که می‌خوریم و لباسی است که می‌پوشیم.
شیمی آلی شالوده زیست شناسی و پزشکی است. ساختمان موجودات زنده، به غیر از آب، عمدتاً از مواد آلی ساخته شده‌اند؛ مولکولهای مورد بحث در زیست شناسی مولکولی همان مولکولهای آلی هستند. زیست شناسی در مقیاس مولکولی همان شیمی آلی است.
شاید دور از انتظار نباشد که بگوئیم ما در عصر کربن زندگی می‌کنیم. هر روزه، روزنامه‌ها ذهن ما را متوجه ترکیبات کربن نظیر کلسترول و چربیهای اشباع نشده، هورمونها و استروئیدها، حشره کشها و فرومونها، عوامل سرطانزا و شیمی درمانی، DNA و ژنها می‌نمایند. به خاطر نفت، جنگها به راه افتاده است.
وقوع دو فاجعه بشریت را تهدید می‌کند و هر دو ناشی از تجمع ترکیبات کربن در جو است؛ یکی نازک شدن لایه ازون که عمدتاً به واسطه وجود کلروفلوئورو کربنها است و دیگری پدیده گلخانه که به خاطر حضور متان، کلروفلوئور و کربنها و سرآمد همه کربن دی‌اکسید است.
شاید به همین مناسبت بوده است که مجله Science در سال 1990، الماس را که یکی از فرمهای آلوتروپی کربن است به عنوان مولکول سال انتخاب کرده است. و مولکول آلوتروپ تازه‌یاب فولرن باکمینستر کربن 60 (buckminsterfullerene-C60) است که هیجان بسیاری را در دنیای شیمی ایجاد کرده است، هیجانی که از «زمان ککوله تاکنون» دیده نشده است.
در بحث شیمی آلی ، آموختن اعداد یونانی و پیشوند های اعداد یونانی به عنوان یک پیش نیاز مطرح می گردد . این اعداد در نام گذاری انواع هیدرو کربن ها مصرف دارند.
:: برچسب‌ها: شیمی آلی, مقاله شیمی آلی
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()

سلام.امروز از سری انیمیشن های شیمی برای شما نحوه ی آب پوشی نمک خوراکی یا همون NaCl رو قرار دادم. در هنگام نمایش فایل فلش باید بر روی زوم کلیک کنید تا بطور میکروسکوپی حل شدن نمک در آب یا همپوشی نمک درآب رو ببینید.امیدوارم لذت ببرید و نطراتتون رو به ما انعکاس بدید.


:: برچسب‌ها: آبپوشی نمک, nacl, انیمیشن
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()

آزمایشهای جادویی از شیمی!!!

 

چند تا آزمایش ساده و خیلی جالبه که هیچ خطری نداره فقط یه مقدار دقت میخواد..
:: برچسب‌ها: آزمایشگاه, آزمایشهای جادویی, آزمایشهای جادویی از شیمی
نویسنده : پوریا عصمتی
تاریخ : پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()


فلوژیستون

 

فلوزیستون یا فلوژیستون از واژه یونانی phlox یا phlogistos به معنی

آتش، آتشگیر و یا مایه‌ی آتش گرفته شده است. قضیه این نظریه از این قرار

است که بِشِر شیمیدان و پزشک آلمانی در سال 1669 میلادی نظریه‌ای

درباره‌ی سوختن ارائه داد. وی در کتاب خود (subterranca physica)

سه اصل یا عنصر اساسی را در همه مواد نام برد که عبارت بودند از، 1-

جوهر یا خاک ثابت ، اصل جامد بودن، 2- اصل مایع بودن و جوهر آتشگیر یا

روغنی 3- اصل آتشگیری. بر طبق این نظریه، همه مواد سوختنی کم‌و‌بیش

جوهر آتشگیر یا روغنی دارند که هنگام سوختن آزاد شده و خاکستر به جا

می‌گذارد. خاکستر به جا مانده ترکیبی از دو عنصر دیگر می‌باشد. در سال

1703،شاگرد بِشِر، اشتال، تفسیری مشروح درباره‌ی کارهای بشر نوشت و با

اصلاحاتی در آن نظریه‌ی معروف فلوژیستون را ارائه نمود. در سال 1723

کتابی به نام مبانی شیمی در زمینه فلوژیستون منتشر کرد. اشتال، جوهر آتشگیر

یعنی اصل دوم نظریه‌ی بشر را فلوژیستون نامید. به نظر او هر ماده سوختنی از

دو جزء آهک یا خاکستر و فلوژیستون تشکیل یافته است. فلوژیستون جزء بسیار

سبک، بی‌بو، بی‌طعم و ... قابل انتقال به ماده سوختنی است. هر چه ماده سبک‌تر

و اشتعال‌پذیرتر باشد، مقدار فلوژیستون بیشتری دارد. هنگامی که ماده‌ای

می‌سوزد، فلوژیستون آزاد می‌شود و آهک یا خاکستر، که امروزه اکسید نامیده

می‌شود، به جای می‌ماند. موادی مانند زغال، نفت و ... سرشار از فلوژیستون

هستند. گاز اشتعال پذیر همان فلوژیستون است. تفاوت هر ماده با ماده دیگر در

میزان آهک آن است. اما فلوژیستون در همه مواد فلوژیستون‌دار یکسان است.

 

اشتال و طرفداران نظریه فلوژیستون کوشیدند تا فرآیندهای مهمی چون سوختن،

اکسیداسیون، تشکیل آب، اثر اسیدها بر فلزات و غیره را که در آن زمان بحث

علمی روز و مساله برانگیز بود، بر اساس این نظریه توجیه کنند.

 

برای مطالعه بیشتر در این مورد می‌توانید به کتاب « تاریخ مختصر علم شیمی»

تالیف آقایان دکتر محمد رضا ملاردی و سید رضا آقاپور مقدم، انتشارات مدرسه

مراجعه فرمائید.
:: برچسب‌ها: فلوژیستون, فلوزیستون, اشتال, بِشِر
نویسنده : پوریا عصمتی
تاریخ : پنجشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩۱
نقل قول ()