????? ??? ?????? ? ?????


 

 

مقدمه

پلاستیک‌ها به عنوان یک صنعت قوی، از اتومبیل‌ها گرفته تا علم پزشکی در جهان شناخته شده‌اند. پلاستیک‌ها دارای مزایای زیادی هستند چرا که پلیمرها را می‌سازند و اغلب مقاومت شیمیایی بالایی دارند و کاملا بادوام و پایدارند. هر ساله در آمریکا ۵۰ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود. لذا امرزه تصور دنیای بدون پلاستیک غیرممکن است. به دلیل وجود مواد با وزن مولکولی بالا‌، طویل بودن طول مولکول پلیمر و پیوند قوی بین منومرهای آنها تخریب‌ناپذیر هستند. پلاستیک‌های تجزیه‌ناپذیر یک مشکل اکولوژیکی مهم به شمار میآیند. هر ساله صدها هزار تن پلاستیک به محیط زیست دریایی، ریخته می‌شود و یا در مناطق اقیانوس انباشته می‌شوند و باعث می‌شود تقریبا یک میلیون جانور دریازی به علت خفه شدن در انبوه پلاستیک، از بین بروند. سوزاندن پلاستیک‌ها یک راه مبارزه با تجزیه‌ناپذیری آنهاست ولی این روش گران و خطرناک است ضمن این که مواد شیمیایی مضر از قبیل اسید هیدروکلریک و نیز سیانید هیدروژن در طول سوخته شدن پلاستیک‌‌ها آزاد می‌شوند. مشکلات َزیست‌محیطی پلاستیک‌ها سبب شده است تا دانشمندان به دنبال  تهیه‌ی پلاستیک‌هایی با مشکلات زیست‌محیطی کمتری باشند.

پلاستیک‌هایی که با نور تجزیه می‌شوند
 ساختمان بسیاری پلاستیکهایی که تحت تأثیر نور تجزیه می‌شوند، در اثر پرتوهای فرابنفش (پس از چند هفته یا ماه) از هم می‌پاشند و آنها را مستعد تجزیه میکروبی می‌سازد. عیب این نوع پلاستیک‌ها این است که بسیاری از مکان‌های دفن زباله نور کافی ندارند. از این رو، ساختمان این پلاستیک‌ها دست نخورده باقی می‌ماند و برای تجزیه میکروبی آماده نمیشود.

 

پلاستیک‌هایی که در ساختمان خود نشاسته دارند
  در پلاستیک‌های نشاسته‌ای، ملکول‌های نشاسته قطعات کوتاهی از پلی اتیلن را به هم متصل می‌سازند. وقتی این پلاستیک‌ها در مکان‌های دفن زباله دور ریخته می‌شوند، باکتری‌های خاک به ملکول‌های نشاسته حمله می‌کنند و قطعات پلی‌اتیلن را برای تجزیه میکروبی رها می‌سازند. کمبود اکسیژن در مکان‌های دفن زباله و اثر مهاری قطعات پلی‌اتیلن بر عملکرد باکتری‌ها، از جمله معایبی است که استفاده از این پلاستیک‌ها را محدود می‌سازد.

 

پلاستیک‌ها با منشا میکروبی
   دسته‌ی سوم پلاستیک‌هایی هستند که به‌وسیله‌ی میکروب‌ها یا به‌کمک آنها تولید می‌شوند. این پلاستیک‌ها که پلاستیک سبز نامیده شده‌اند، توجه زیادی را به خود معطوف داشته‌اند و به نظر می‌رسد که دوستان خوبی برای صنعت و طبیعت باشند.
   در سال 1925 دانشمندان پی به باکتری‌هایی بردند که قادر به تولید پلیمری به نام پلی هیدروکسی بوتیرات  (PHB)و پلی هیدروکسی آلکانات  (PHA)هستند و از آن جا بود که پلاستیک‌های زیستی کشف شد.

 

 

پلاستیک پرتقالی
   دانشمندان آمریکایی توانسته‌اند به وسیله پوست پرتقال و دی اکسید کربن، یک نوع پلاستیک جدید بسازند. این پژوهشگران توانستند با ترکیب دی اکسید کربن که عمده‌ترین گاز گلخانه‌ای است و یک نوع روغن موجود در پوست پرتقال یک پلیمر تازه بسازند.
   لیمونین یک نوع ترکیب کربنی است که 95 درصد روغن موجود در پوست پرتقال را تشکیل می‌دهد و از آن برای خوشبو کردن مواد پاک‌کننده استفاده می‌شود.
   در این پژوهش، یکی از مشتقات لیمونین به نام اکسید لیمونین در حضور یک ترکیب کمکی طی فعل و انفعالی شیمیایی با دی اکسید کربن، پلیمر تازه‌ای به نام کربنات پلی لیمونین تشکیل داد. منبع قابل تجدید این پلیمر دارای بسیاری از خصوصیات پلی استیرین است که در بسیاری از محصولات پلاستیکی یک بار مصرف استفاده می‌شود.

 

نتیجه گیری

 

   مشکلات محیطی و اکولوژیکی پلاستیک‌های تجزیه‌ناپذیر موجود در جامعه ما، با ایجاد راهکارهای طبیعی قابل حل خواهند بود. ما قادریم با استفاده از منابع کاملا قابل تجدید، پلاستیکی با کیفیت خیلی خوب بسازیم و به حفظ زمین کمک کنیم و زمین را به یک مکان زیبا تبدیل کنیم.

به امید آن روز... 

 این مطالب بر گرفته از سایتwww.roshd.ir  است.

 
:: برچسب‌ها:
نویسنده : حنانه حاجی زاده
تاریخ : دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩۱
نقل قول ()

والا ما بچه بودیم از خود راضی همش اون خانوم مجری مهربونه بود خانوم رضایی!میگفت: شما… مام میگفتیم: ما؟سوال میگفت: بعله شما که نزدیک تلویزیون نشستی، یکم برو عقبتر بشین!مام میرفتیم عقب! بعد میگفت: یکم عقبتر! آقا مام تا نزدیکیهای در ورودی میرفتیم عقب که نکنه لج کنه کارتون نشون نده..!یعنی یه همچین اسکولای دوست داشتنی ای بودیم ما...!از خود راضی

 

ادامش در ادامه مطلب...!

 

 

 

 
:: برچسب‌ها:
نویسنده : میلاد نبوی
تاریخ : سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩۱
نقل قول ()

همون طور که میدونید،اطلاعات ژنتیکی موجودات زنده در مولکول غول آسای دی.ان.ای ذخیره می شود.واحد های ساختاری دی.ان.ای (مولکولی نسبتا پیچیده)یعنی نوکلیک اسید ها توسط گروه های قندی (ریبوز) و گروه های فسفات به هم متصل اند.

به طور کلی تمام موجودات زنده از شش عنصر اصلی ساخته شده اند که عبارتند از:کربن،هیدروژن،اکسیژن،فسفر،گوگرد و نیتروژن.

چندی پیش ناسا اعلام کرد که در یکی از دریاچه های ایالت کالیفرنیا،گونه ای باکتری یافت شده است که در ساختار دی،ان،ای آن به جای فسفر از آرسنیک استفاده شده است...!

این یعنی ورژنی به کل متفاوت از زندگی...

مطابق با گفته خانم سیمون؛تنها برخی از میکروب ها توانایی تنفس آرسنیک را دارند اما این باکتری تازه یافت شده،که در ساختمان بدنش آرسنیک به کار رفته است  گونه ای عجیب و خارق العاده است.

 با این اوصاف می توان گفت زندگی بشر در حال گسترش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می تونید به سایت زیر مراجعه کنید.

WWW.GIZMODO.COM 
:: برچسب‌ها:
نویسنده : حنانه حاجی زاده
تاریخ : یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
نقل قول ()