????? ??? ?????? ? ?????


 

 


نتیجه تحقیقات در مورد تاثیر وراثت بر شخصیت

با وجود مشکلات مربوط به روش شناسی در زمینه تاثیر وراثت بر شخصیت ، تحقیقات انجام گرفته ، این فرض را تائید می‌کنند که فاکتورهای ژنتیکی نه تنها نقش عمده‌ای در میزان فعالیت ، نوع‌دوستی ، پرخاشگری ، اضطراب ، الکسیم ، مجرمیت ، برونگرایی ، هوشمندی و مردم آمیزی دارد، بلکه نقش عمده‌ای نیز در زمینه‌های مربوط به روانپزشکی همچون اختلالات عاطفی ، مانیک _ دپرسیو ، روان پریشی و اسکیزوفرنی  دارد.

شیوه عمل وراثت بر شخصیت

البته آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که هیچ کدام از خصوصیات شخصیتی از طریق یک ژن به تنهایی ایجاد نمی‌شوند، بطوری که هیچ ژنی به تنهایی نمی‌تواند پایه و اساس نمونه‌های پیچیده خصوصیاتی باشد که تحت عنوان شخصیت مطرح می‌شوند. این نمونه‌ها به صورت ویژگیهای چند ژنی (پلی ژنی) نامیده می‌شوند. وقتی کسی می‌گوید خصوصیات شخصیتی مثل مردم آمیزی ، متاثر و مبتنی بر عوامل ژنتیکی است، این بدان معناست که یک ژن یا ترکیبی از ژنها بطور مستقیم مسئولیت ایجاد آن خصوصیت را بر عهده دارند.

البته تا آنجا که رفتار انسانی نشان می‌دهد، ژنها به تنهایی نمی‌توانند کاری انجام دهند بلکه ظهور آنها همیشه به هماهنگی با محیط بستگی دارد. ( در محیط مناسب خود را بروز می دهند )

هر کسی که کودکی را بزرگ کرده است به خوبی می داند که کودکان صرفا یک مشت خمیربازی یکسان نیستند که منتظرند ما آنها را شکل بدهیم. آنها در واقع با شخصیتی متمایز از یکدیگر به دنیا می آیند. محیط رشد به تنهائی رفتار آنها را تعیین نمی کند بلکه توانمندی های ذاتی نیز نقش مهمی ایفاء می کنند. همچنین علی رغم تاکید انسان شناسان بر تفاوت های فرهنگی، که بی شک مهم هستند، مطالعات اخیر علمی درباره وجود خصوصیات جهان شمول انسان موجب مطرح شدن مجدد مفهوم طبیعت انسان شده است. اکتشافات علمی مربوط به ژنتیک رفتاری و عصب شناسی شناختی نیز اهمیت خصوصیات ژنتیکی را برجسته ساخته اند.

 

 تصاویر ام. آر.آی مغز افراد زنده حاکی از آن است که مقادیر زیادی از ماده خاکستری مغز از درجه تشابه ژنتیکی تاثیر می پذیرد. این تشابهات صرفا تفاوت های بی معنا در آناتومی نیستند بلکه پیامدهای شناخته شده ای برای هوش و شخصیت دارند. مطالعات درباره دو قلوهای همسانی که پس از تولد از یکدیگر جدا شده اند نشان می دهد که شخصیت، هوش، و اکثر خصوصیات منحصر به فرد آنها به طرز شگفت آوری مشابه است

  رد پای ژن ها در خودکشی

 

گروهی از پژوهشگران در مطالعات جدید خود اعلام کردند: گرایش و میل به خودکشی می ‌تواند ناشی از نواقص و اختلالات ژنتیکی باشد که روی رشد سلول های عصبی تاثیر می‌ گذارد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این کشف در واقع تاییدی بر یافته ‌های قبلی است که نشان می ‌دهد: خودکشی می‌ تواند مثل یک اختلال موروثی در بین اعضای خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.

دانشمندان در این پژوهش، نسخه‌ های مختلف ژنتیکی در بین 394 بیمار مبتلا به سرطان را که 113 نفر از آن ها اقدام به خودکشی کرده‌ بودند، مورد آزمایش و بررسی دقیق قرار دادند. DNA ی این افراد با DNA ی حدود 366 فرد سالم مورد مقایسه قرار گرفت.

نتایج این تحقیق با یک پژوهش پیوسته ی دیگر روی بیش از 1600 بیمار آلمانی و آمریکایی آفریقایی تبار، تایید شد.

محققان دریافتند: در بین افرادی که سابقه ی اقدام به خودکشی دارند، وجود پنج تغییر تک حرفی در رمز ژنتیکی به میزان قابل توجهی مشترک است.

این نسخه‌ های متفاوت ژنتیکی موسوم به SNP ها روی دو ژن تاثیر می‌ گذارند که با شکل گیری و رشد سلول های عصبی مرتبط هستند. این یافته حاصل مطالعات مشترک محققان آلمانی و آمریکایی است

  

آیا مغز یک

قاتل

با مغز یک فرد عادی فرق می کند ؟

یکی از تکنیک های تحلیلی مغز استفاده از دستگاه الکترو آنسفالو گرام است.برخی از امواج الکتریکی توانایی و گرایش فرد را به سوی ارتکاب بزه به نحوی کاملا مشخص نشان می دهد مطالعات انجام یافته در این زمینه نشان می دهد که بزهکاران دارای منحنی آنسفالوگرافیک خاصی هستند . به عقیده گروهی از دانشمندان به کمک پیشرفت های علمی و فنی می توان بزهکاران بالقوه را با اندازه گیری امواج مغزی َ ضربان قلب و خصوصیات الکتریکی پوست بدن آن ها از دیگران شناسایی نمود .

 

در حال حاضر پزشکان نمی دانند چه تغییرات شیمیایی در مغز انسان رخ می دهد که او را به سوی ارتکاب جنایت سوق می دهد اما دقیقا فهمیده اند که مغز انسانی که مرتکب جنایت می شود کاملا عادی نیست و با مغز دیگران فرق دارد .

در سال های گذشته این فکر بر کرسی قبول نشست که جنایت کاران غالبا بار ژنتیکی سنگینی داشته اند حتی از کروموزومی به نام کروموزوم جنایت هم سخن رفت اما بعد ها مشخص شد که این کروموزوم در افراد طبیعی هم وجود دارد منتهی در افراد شرور و جنایتکار بیشتر دیده می شود .

پژوهش های پروفسور سارنف مدنیک که در دانمارک و کالیفر نیا کار می کند نشان داده است که مغز بزهکاران در الکتروآنسفالو گرامهایی که از آن ها تهیه می شود خصوصیاتی دارند که در مغز  افراد طبیعی دیده نمی شود . پروفسور مدینک می گوید با اندازه گیری چند پارامتر مختلف نظیر امواج مغزی  ضربان قلب و خصوصیت های الکتریکی پوست از این پس می توان رفتار و گرایش های جنایت کارانه افراد را حتی تا ده سال قبل از وقوع جنایت پیش بینی کرد
:: برچسب‌ها:
نویسنده : بهناز رنجکش
تاریخ : چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
نقل قول ()