????? ??? ?????? ? ?????


kharchang1

موفقیت دانشمندان ژاپنی در شفاف کردن پوسته خرچنگ‌ها
گروهی از محققان دانشگاه کیوتوی ژاپن توانسته‌اند با موفقیت یک خرچنگ معمولی را به یک خرچنگ شفاف تبدیل کنند.

بر اساس پژوهشی که در مجله Soft Matter انجمن شیمی سلطنتی انگلستان منتشر شده، این دانشمندان از یک فرآیند شیمیایی برای استفاده از ویژگی‌های خاص ماده کیتین که یکی از اجزای اصلی پوسته خرچنگ‌ها است، بهره برده‌اند.


هدف این پژوهش دستیابی به مواد جدید برای ساخت صفحه نمایش‌های منعطف برای دستگاههای الکترونیکی یا سلول‌های خورشیدی بوده است.محققان پس از شفاف کردن پوسته خرچنگ، این شیوه را بر روی ماده‌ای از کیتین و آکریلیک خرد شده اعمال کردند که برای ساخت یک برگه شفاف به صورت مسطح درآمده بودند.

دانشمندان برای شفاف کردن خرچنگ مرده ابتدا آنرا در اسید هیدروکلرید، هیدروکسید سدیم و اتانول برای رفع مواد دیگر به جز کیتین شسته و یک پوسته سفید ساده به دست آوردند. آنها سپس این پوسته در یک مونومر رزین اکریلیک غوطه‌ور کردند که کیتین را به شکل شفاف درآورد.

این خرچنگ شفاف تمام ویژگیهای اولیه خود را حفظ کرده و تنها یک ظاهر عجیب و شبیه به عروس دریایی سخت شده به خود گرفته است.

از دیگر جنبه‌های مثبت کیتین می‌تواند به این حقیقت اشاره کرد که در زمان حرارت دیدن، منبسط نمی‌شود که با توجه به این ویژگی در ساخت صفحه ‌نمایش‌های تلویزیون و رایانه یا سلول‌های خورشیدی که به قالب‌گیری نیاز دارند، بسیار کاربرد خواهد داشت.ورقه شفاف ساخت این تیم از مقاومت گرمایی 10 برابر مواد قدیمی مانند فیبر شیشه‌یی اپوکسی و از ویژگی عبور نور بالایی برخوردار است.کیتین به وفور در طبیعت وجود دارد و از این رو می‌توان به راحتی از آن در تجهیزات الکترونیکی آینده استفاده کرد.
:: برچسب‌ها:
نویسنده : سحر ساسانیان
تاریخ : دوشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۱
نقل قول ()