????? ??? ?????? ? ?????


پژوهشگران جهاد دانشگاهی استان فارس با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید بنزین از متانول شدند.
 مهندس مسعود رستگار، رییس جهاد دانشگاهی استان فارس در جمع خبرنگاران با اشاره به مزین شدن امسال به نام سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» اظهار کرد: جهادگران جهاد دانشگاهی فارس این دستاورد مهم را به پیشگاه ارواح مطهر شهدا تقدیم می‌کنند.
وی در تشریح چگونگی دستیابی به این فناوری گفت: با توجه به مصرف روزافزون بنزین و اهمیت بالای آن در رشد و توسعه اقتصادی و محدود بودن ظرفیت پالایشگاه‌ها و مسایل مرتبط با تحریم‌های استکباری علیه جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگران جهاد دانشگاهی فارس، تولید سوخت پاک از متانول را در دستور کار خود قرار دادند.
رستگار ادامه داد: در این پروژه، با استفاده از نانوکاتالیست‌های طبیعی و همچنین تولید نانوکاتالیست سنتزی، نمونه‌ای از بنزین از متانول تهیه شد و مورد ارزیابی قرار گرفت که نتایج حاصله کاملاً رضایت‌بخش بود.
وی، بازدهی بالای بنزین تولیدی به ویژه در مقایسه با بنزین تقطیر مستقیم را از نکات مثبت این روش دانست و در توضیح ویژگی‌های بنزین تولید شده گفت: تسریع در روشن شدن خودرو، تولید دوده کمتر، قابلیت کنترل شرایط جرقه‌ زدن و احتراق با تغییر در نسبت کاتالیست‌ها از دیگر نکات قابل توجه بنزین تولید شده است.
به گفته رستگار، مقاومت در برابر اکسیداسیون و خوردگی و نهایتاً پایداری ترکیبات آن از دیگر ویژگی‌های این بنزین است.
رییس جهاد دانشگاهی استان فارس با بیان اینکه بنزین تولیدی فاقد گوگرد و مواد اکسیژنه است،‌ این دو ماده را از ناخالصی‌های بنزین معمولی و از عوامل مهم آلودگی محیط زیست دانست و تصریح کرد: جهاد دانشگاهی استان فارس به منظور تولید انواع کاتالیست مورد نظر وزارت نفت اعلام آمادگی می‌کند.
 این مطلب برگرفته از وبلاگwww.hiyanchem.blogfa.com می باشد. :: برچسب‌ها: شیمی, خبر
نویسنده : حنانه حاجی زاده
تاریخ : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩۱
نقل قول ()