????? ??? ?????? ? ?????


تو مطلب زیر توضیحی کوتاه  درمورد زندگی برخی از بزرگان علم دنیا رو قرار دادم .

بیوگرافی ها به ترتیب زیر قرار داده شده است:

1. آرنیوس 2. آووگادرو 3. رابرت هوک 4. انیشتین 5.مندلیف 6. ماری کوری 7. رودولف کلازیوس 8. نیلز بور 9. رابرت بویل 10. ماکس پلانک 11. آندرس سلسیوس 12. فارنهایت 13. ارنست رادرفورد 14. کلوین

امیدوارم خوشتون بیاد . . . 


1.آرنیوس:

 به سوئدی ( Svante August Arrhenius) شیمیدان سوئدی که در فاصله سال‌های ۱۸۵۹ تا ۱۹۲۷ می‌زیسته‌است.

دانشمند و فیزیکدان سوئدی در ۱۵ فوریه 1859  در ویک نزدیک اپسالا به دنیا آمد.پدرش نقشه بردار و مدیر دانشگاه پسالا بود.دلیل شهرتش بیشتر به منظور فرضیه ی تفکیک الکترولیتی است.

بسیاری از ایده‌های اولیه درباره تفکیک یونی در محلول‌ها را فرمول بندی کرد.

 در وهله نخست، عقاید وی پذیرفته نشد. در واقع وی پایین ترین نمره ممکن را در امتحان Ph.D دریافت کرد.

سوانته اگوست ، در پایان تحصیلات دانشگاهی وی در سال۱۸۸۴ تز دکترای خود را درباره ی یونش الکترولیتها نوشت و در سال ۱۸۸۷ آن را گسترش داد.

ارتباط مستقیم سرعت واکنشها با دما و یا به عبارت بهتر ارتباط مستقیم ثابت سرعت با دما برای اولین بار در سال 1889 مورد توجه ارنیوس قرار گرفت . 

معادله آرنیوس               LnK = lnA - Ea/RT

 

در ۱۹۰۳، «آرنیوس» به دلیل عقاید انقلابی‌ و تحقیقات ارزشمندش ، جایزه نوبل شیمی را برد.

 از نخستین دانشمندانی است که وجود رابطه‌ای را در بین مقدار کربن دی اکسید موجود در اتمسفر و دمای کره زمین پیشنهاد کرد. پدیده‌ای که امروز به نام اثر گلخانه‌ای شناخته شده‌است.

او تئوری رایول را درباره اجسام معدنی محلول بسط داد وثابت کرد که این اجسام می توانند جریان الکتریسیته را هدایت کنند. سپس توانست معنای واقعی الکترولیز را تعریف کند.

آرنیوس مدت هفت سال از سال ۱۸۹۵ تا۱۹۰۴ رییس دانشگاه استکهلم بود و از سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۷ مدیریت موسسه ی شیمی فیزیک نوبل را بر عهده داشت .

آرنیوس در سال ۱۹۲۷ از دنیا رفت.

2. آمادئو آووگادرو:
این شیمی فیزیکدان ایتالیایی در 9 جون 1776 در تورین به دنیا آمد ، پدرش وکیلی برجسته و کارمندی عالی رتبه بود . از آنجا که او از یک خانواده ی بسیار مذهبی برخوردار بود به پیشه ی قضاوت روی آورد و در رشته ی حقوق درس خواند و به درجه دکترا در قانونهای کلیسا دست یافت و به کارهای حقوقی پرداخت.

وی پس از چندی به علوم تجربی روی آورد و به فلسفه ی طبیعی هم علاقه نشان داد و به این ترتیب به صورت خصوصی ریاضی و فیزیک را فرا گرفت .

احتمال می رود که او شیفته ی کشف های جدیدی هم میهن خود الساندر ولتا شده باشد زیرا نخستین پژوهش علمی مشترک او و برادرش در زمینه ی برق بود .
آمادئو در دانشکده ی وابسته به فرهنگستان تورین درس میداد که به استادی فلسفه ی طبیعی در کالج ورچلی نیز دست یافت . با تاسیس نخستین کرسی فیزیک و ریاضی در شهر تورین ایتالیا ، آووگادرو به این مقام رسید و در سال 1809 نیز استادی ریاضی و فیزیک را از آن خود کرد .با این که سال بعد به علت دگرگونی های سیاسی از این کرسی برکنار شد ، اما پس از دو سال به عنوان افتخاری استاد ممتاز دست یافت . او در سال 1820 استاد فیزیک دانشگاه تورین شد.
آووگادرو نظریه گیلوساک را در باره ی گازها بررسی کرد و در سال 1811 از راه آزمایش و محاسبه نشان داد که حجم های برابر از گازهای گوناگون، در دما و فشار ثابت دارای تعداد مولکولهای برابر هستند. اکنون این مفهوم را "فرضیه یا قانون آووگادرو " می نامند .
تعداد مولکولهای یک گاز در این شرایط ، برابر x 1023 ۶/۰۲۰۴ است که برای آسان شدن کار محاسبه، آن را برابر x1023۶/۰۲۲در نظر میگیرند .این عدد در سده ی نوزدهم ، به افتخار آووگادرو " عدد آووگادرو " نام گرفت و با نماد n یا naنمایش داده شد.
بیشترین شهرت آووگادرو از فرضیه ای بود که در سال 1811 ارائه کرد . او نخستین کسی بود که بین اتم و مولکول تفاوت قائل شد و در واقع واژه ی مولکول را به واژگان شیمی وارد کرد . با وجود همه ی این تلاشها ، پس از چندی نظریه های آووگادرو به فراموشی سپرده شد ، زیرا دالتون آن را کنار گذاشت و برسیلیوس هم به کلی از آن بی خبر بود . کانیتسارو روشهای تازه ای را برای تعیین جرم اتمی ارایه داد که در آن از فرضیه ی به فراموشی سپرده شده ی آووگادرو ، بهره گرفته بود .
این دانشمند به درستی فرضیه های آووگادرو پی برده بود و به شدت به دفاع از آن پرداخت و دیدگاههای خود را چنان بازگو کرد که شیمیدان ها را شیفته ی خود ساخت ، درست در زمانی که نیم سده از چشم فرو بستن آووگادرو از جهان می گذشت.
شیمیست ها در ساعت 6.02 بعد از ظهر یا صبح ، 23 اکتبر هر سال به افتخار عدد مول جشن می گیرند . آمادئو آووگادرو دانشمندی است که مطالعات با ارزشی در شیمی انجام داوی درسال1856 در ایتالیا درگذشت.

3.رابرت هوک :

رابرت هوک در سال ۱۶۳۵ در فرش واتر واقع در جزیره وایت به دنیا آمد . نام پدرش جان هوک و نام مادرش سیسیلی جایل بود . رابرت آخرین فرزند از چهار فرزند خانواده بود . دارای یک برادر و دو خواهر بود . پدرش کشیش کلیسای انگلیس، معاون کلیسای بخش فرش واتر بود و دو برادرش نیز کشیش بودند

رابرت هوک( ۱۸ ژولای ۱۶۳۵ – ۳ مارچ ۱۷۰۳ ) عضو انجمن سلطنتی، یکی از فلاسفه علوم طبیعی، معمار و دانشمند علوم معقول و منقول انگلیسی است که نقش مهمی را در انقلاب علمی در هر دو زمینه کاری تجربی و تئوری

ایفا کرد.

 

هوک به واسطه قانون کشسانی ( قوانین هوک )، کتابی به نام میکروگرافیا و به کار بردن کلمه «سلول» برای اولین بار به عنوان پایه‌ای ترین واحد زندگی، در خاطره‌ها مانده‌است

 

 

در سن ۱۸ سالگی وارد دانشگاه آکسفورد شد و به زودی استعداد خود را در زمینه مکانیک به جامعه علمی آن زمان از جمله تامس ویلیس و رابرت بویل ثابت کرد. در هنگامی که بویل بر روی قانون مشهور خود کار می‌کرد، هوک به عنوان دستیار با او همکاری داشت. پس از بازگشت سلطنت چارلز دوم محفل علمی غیر رسمی آکسفورد هسته انجمن سلطنتی جدید را تشکیل داد، در سال ۱۶۶۲ هوک متصدی آزمایش‌های آن گردید. او در این سال‌ها به فعالیت بر روی تلسکوپ ودیگر ابزار نجومی و ساعت‌ها مشغول بود و توانست اصلاحات فراوانی در این زمینه ایجاد کند .

فعالیت او در زمینه های زیر بوده که به طور کوتاه به شرح آن ها می پرازیم:

 

زیست‌شناسی

 

هوک به وسیله میکروسکوپ ساخته خود موفق به شناخت واحد بنیادی ارگانسیم زنده شد و آن را سلول نامید. در سال ۱۶۶۵ در اثری با نام «میکرو گرافیا» به توصیف یافته‌های خود پرداخت که یکی از شاهکارهای علمی قرن ۱۷محسوب می‌شود. 

فیزیک

وی با بررسی حرکت سیارات به دور خورشید، برای نیروی گرانشی قانون عکس مجذور فاصله را پیشنهاد کرد که بعدها مورد استفاده ایزاک نیوتن قرار گرفت.

قانون هوک

در مکانیک و فیزیک، قانون هوک تقریبی است از رفتار برخی از مواد که آنها را کشسان خطی (ارتجاعی خطی) می‌نامیم. در این گونه مواد جابجایی/کرنش متناسب است با نیرو/تنش ایجاد کننده آن. به عبارت دیگر: 

F=-kx

که: 

x:جابجایی فنر فشرده یا کشیده شده از نقطه تعادل آن است

F: نیروی وارده بر فنر

k: ثابت فنر است که یکای آن نیرو بر واحد طول است (در دستگاه SI نیوتن بر متر)

 شیمی 

هوک به بررسی تفاوت فلزات و نمک‌ها پرداخت و در کتابی خاصیت موئینگی و صعود مایعات در لوله‌ها را توضیح داد .

و . . .

4.انیشتین :  

آلبرت اینشتین در ۱۴ مارس ۱۸۷۹ میلادی در ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت محلی در شهر اولم در ورتمبرگ آلمان، واقع در ۱۰۰کیلومتری اشتوتگارت و در خانواده‌ای یهودی بدنیا آمد. پدر آلبرت٬ هرمان اینشتین یک فروشنده بود که بعدها یک کارخانه الکتروشیمیایی را تأسیس کرد و مادرش، پاولینه کُخ نام داشت. آنها در کلیسای اشتوتگارت-باد با یکدیگر ازدواج کردند.

در زمان تولد، مادر آلبرت به خاطر اینکه سر او بسیار بزرگ بود و حالتی عجیب داشت بسیار نگران بود. هرچند که با رشد او، کم کم بزرگی سرش کمتر به چشم می‌آمد . آلبرت خیلی دیرتر از بچه‌های معمولی صحبت کردن را آغاز کرد. طبق ادعای خود اینشتین، او تا سن سه سالگی حرف زدن را آغاز نکرده بود و بعد از آن هم حتی تا سنین بالاتر از نه سالگی به سختی صحبت می‌کرد.

وقتی اینشتین پنج ساله بود، پدرش به او یک قطب‌نمای جیبی نشان داد و اینشتین پی برد که در فضای خالی چیزی بر روی سوزن تأثیر می‌گذارد. او بعدها این اتفاق را یکی از تحول‌آمیزترین اتفاقات زندگی‌اش توصیف کرد

در سن ۱۶ سالگی و پس از فراراز مدرسه، آزمایش ذهنی که به آیینه آلبرت اینشتین شهرت دارد را انجام داد. او پس از خیره شدن به آیینه، آزمایش کرد که اگر با سرعت نور حرکت کند چه اتفاقی برای تصویرش خواهد افتاد؛ نتیجه‌گیری او مبنی بر اینکه سرعت نور مستقل از بیننده‌اش است، بعدها به یکی از دو فرضیه نسبیت خاص تبدیل شد.

 

در بهار سال ۱۸۹۶، میلوا ماریخ صربستانی که ابتدا در دانشگاه زوریخ در رشته پزشکی آغاز به تحصیل کرده بود، پس از یک ترم به موسسه فدرال پلی تکنیک آمد تا در آنجا به عنوان تنها زن در آن سال، در رشته‌ای که اینشتین درس می‌خواند تحصیلات خود را ادامه دهد. در طی سالهای بعد رابطه ماریخ با اینشتین به یک رابطه عاشقانه تبدیل شد، هرچند که مادر اینشتین به خاطر غیر یهودی بودن، سن بالا و نقص جسمانی ماریخ، به شدت با رابطه آنها مخالف بود.در سال1902 با هم ازدواج کردند.

انیشتین و بمب اتمی

در سال ۱۹۳۹ گروهی از فیزیک‌دان‌های مجارستانی از جمله لئو زیلارد که به آمریکا مهاجرت کرده بود٬به دولت ایالات‌ متحده آمریکا در مورد برنامه نازی‌ها در مورد بمب اتمی هشدار دادند٬ اما سخنان آن‌ها مورد توجه قرار نگرفت.در تابستان سال ۱۹۳۹ و چند ماه پیش از جنگ جهانی دوم ،زیلارد نامه ای برای روزولت ٬رییس‌جمهور وقت ایالات‌ متحده تهیه کرد و از اینشتین خواست که نامه را امضا کند. زیلارد نسبتاً گمنام بود، اما اینشتین به واسطه نظریه های نسبیت و جایزه نوبل، شخص مشهوری به شمار می رفت .آن‌ها در این نامه‌ از او توجه به این مساله را درخواست نمودند.در این نامه ٬ همچنین از روزولت خواسته شده بود تا به پژوهش در زمینه‌ی انرژی هسته‌ای و واکنش‌زنجیره‌ای اهمیت بیشتری داده شود.این نامه را نقطه شروع پروژه منهتن برای ساخت بمب اتمی به می‌دانند.

 

اینشتین ٬ یک سال قبل از مرگش به دوست قدیمی‌اش لینوس پاولینگ گفت “من یک اشتباه بزرگ در زندگی مرتکب شدم – وقتی نامه‌ای را که ساخت بمب اتمی را به روزولت توصیه می‌کرد امضا کردم .اما یک دلیل برای این کار وجود داشت- خطر ساخت این بمب توسط آلمانی‌ها

 

نسبیت خاص

 

نسبیت خاص یکی از نظریاتی است که اینشتین مطرح کرده و شامل سه پدیده در سرعت‌های بالا است :

 

انقباض طول که کاهش طول جسم در طی حرکت است .

اتساع زمان که کند شدن زمان است.

 هم ارزی جرم و انرژی E=mc2

نسبیت عام

 

اینشتن در نوامبر سال ۱۹۱۵ یک سری سخنرانی‌هایی در آکادمی علوم پروس ایراد کرد که در آن نظریه جدید گرانش، موسوم به نسبیت عام را مطرح کرد. او در آخرین سخنرانی‌ای که ایراد کرد معادله‌ای را مطرح کرد که جانشین قانون جاذبه نیوتون شد . این معادله بعدها با نام معادله میدان اینشتین شناخته شد که با تانسور اینشتین معرفی می شود. این نظریه قائل به این است که نه تنها کسانی که با یک سرعت ثابت در حرکتند، بلکه تمامی ناظران یکسان و هم ارز هستند. در نسبیت عام، گرانش دیگر نیرو محسوب نمی‌شود (مانند قانون جاذبه نیوتون)، بلکه آن نتیجه خمیدگی مکان- زمان است.

 

نظریه میدان یکنواخت

 

پس از شرح و بسط نظریه نسبیت، تلاشهای تحقیقاتی اینشتین عمدتاً شامل یک سری اقدامات جهت تعمیم نظریه نیروی جاذبه بود که به منظور یکپارچه ساختن و آسان سازی قانون فیزیک، بویژه نیروی جاذبه و الکترومغناطیسم بود. او در سال ۱۹۵۰ به تشریح این کار پرداخت، و در یک مقاله علمی آمریکایی از آن تحت عنوان نظریه میدان یکنواخت یاد کرد. راهنما و الهام بخش اینشتین این نظر و عقیده بود که یک منبع واحد برای کل قوانین فیزیکی وجود دارد.

6. ماری کوری:

ماری کوری نخستین دانشمندی است که دوبار جایزه‌ی نوبل را در رشته‌های فیزیک و شیمی گرفت. وی در ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در سال ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید.

 در سال ۱۸۹۵ با فیزیکدان جوان فرانسوی به نام پیر کوری آشنا شد. او در سال ۱۸۹۱ به پاریس رفت و در دانشکده علوم به تحصیل در رشته شیمی پرداخت او به پیر کوری در انجام آزمایش‌های عملی‌اش درباره الکتریسیته کمک می‌کرد. او به اتفاق شوهرش پیرکوری عناصر پلوتونیم و رادیوم را کشف کرد. زن وشوهردر ۱۹۰۳ جایزه‌ی نوبل در فیزیک را برای کار برروی تشعشع (که نخستین بار هنری بکرل آن راکشف کرده بود)دریافت کردند. مادام کوری بار دیگر در سال ۱۹۱۱ در رشته‌ی شیمی جایزه‌ی نوبل را گرفت.

زمانی که ماری کوری در سال ۱۸۹۵ در انباری چوبی کوچکی که آزمایشگاه او بود شروع بکار کرد، نه او و نه هیچ کس دیگر چیزی در باره عنصر شیمیایی رادیوم نمی‌دانست و این عنصر هنوز کشف نشده بود

البته یکی از همکاران پژوهشگر پاریسی و فیزیکدان فرانسوی، «هانری بکرل»، در آن زمان تشخیص داده بود که عنصر شیمیایی اورانیوم، پرتوهایی اسرار آمیز نامرئی از خود می‌افشاند.

بکرل به طور اتفاقی یک قطعه کوچک از فلز اورانیوم را بر روی یک صفحه فیلم نورندیده که در کاغذ سیاه پیچیده شده بود گذاشته بود. صبح روز بعد مشاهده کرد که صفحه فیلم درست مثل این که نور دیده باشد سیاه شده‌است. بدیهی بود که عنصر اورانیوم، پرتوهایی را از خود ساطع کرده بود که از کاغذ سیاه گذشته و بر صفحه فیلم اثر کرده بودند.

بکرل این فرآیند را دوباره با سنگ معدنی که سنگی سخت و سیاه قیرگون است و از اورانیوم بدست می‌آید، تکرار کرد. این بار، اثری که سنگ بر روی صفحه فیلم گذاشته بود، حتی از دفعه قبل هم قوی‌تر بود. بنابراین می‌بایست به غیر از عنصر اورانیوم، یک عنصر پرتوزای دیگر هم در سنگ وجود می‌داشت .

در ۱۲ آوریل ۱۸۹۸ کوری‌ها نظریه خود را به آکادمی علوم پاریس گزارش کردند. در ۱۴ آوریل، کوری‌ها با همکاری «لمون» شیمیدان فرانسوی، به جستجوی عنصر ناشناخته مزبور پرداختند. نتیجه گرانبهای این کار پرزحمت و طاقت‌فرسا تنها چند قطره از ماده‌ای بود که آنها این ماده را در لوله‌های شیشه‌ای آزمایشگاهی نگهداری می‌کردند ..

بر اثر این کارهای طاقت‌فرسا در نخستین زمستان، ماری کوری دچار نوعی عفونت و التهاب ریوی شد و تمام فصل را مریض بود. ولی پس از بهبودی، کار پختن مواد در دیگها را در آزمایشگاه از سر گرفت .

مادام کوری در ۴ جولای ۱۹۳۴ یعنی ۲۵ سال بعد از مرگ شوهرش و در سن ۶۲ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان خون درگذشت وی به دلیل تحقیق بر روی رادیوم (که ماده‌ای سرطان‌زا است) در گذشت.

در سال ۱۹۹۵، خاکستر جسد ماری کوری و همسرش پی‌یر از گورستانی کوچک به پانتئون پاریس منتقل شد. این کار برای بزرگداشت زندگی و خدمات ماری کوری انجام شد .

این واقعیت که پرتوهای رادیوم می‌توانند بافتهای زنده اندامها را از بین ببرند، به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد کشف کوری‌ها مشخص گردید. پزشکان و پژوهشگران علوم پزشکی بزودی دریافتند که به این وسیله می‌توانند غده‌ها و بافتهای بدخیم را که در سرطان و همچنین بیماریهای پوستی و غدد ترشحی بروز می‌کنند، از بین ببرند.

 

7.رودولف کلازیوس :

رودولف کلازیوس (1888-1822)نخستین کسی بود که در علم ترمودینامیک مبحث آنتروپی را وارد کرد . همان طور که می دانید .آنتروپی یک سیستم که با که با دلتا S مشخص می‌شود از تقسیم گرمایی که سیستم می‌گیرد بر دمای کل سیستم بدست می‌آید:

 T /دلتا H = دلتا S

وی بیان کرد که ماشین در حالت آرمانی آنتروپی برابر صفر دارد یعنی: دلتا S برابر صفر دارد  و در مورد ماشینهای غیر آرمانی آنتروپی با گذشت زمان افزایش می‌یابد دلتا S بزرگتر از صفر می باشد.

 او قانون دوم ترمودینامیک را با مبحث آنتروپی فرمولبندی کرد و دو قانون را در سال1850 با این عبارت بیان کرد: انرژی جهان ثابت می‌ماند اما آنتروپی آن مایل است که به حداکثر برسد.

8.نیلز هنریک دیوید بور :

نیلز بور (1962-1885) در کپنهاک دانمارک متولد شد. در همان جا به تحصیلات خود ادامه داد و در همان سال به دریافت دکترای فیزیک نائل آمد در سال1912 در آزمایشگاه رادرفورد در منچستر انگلستان که مرکز تحقیق درباره رادیواکتیویته و ساختمان اتمی بود به کار مشغول شد. در آنجا بود که تئوری ساختمان اتمی خود را برای توضیح خواص شیمیایی و طیفهای اتمی ابداع کرد و توسعه داد.

پس از آن در توسعه مکانیک کوانتومی، در پیشبرد فیزیک جدید نقش مهمی ایفا کرد. در آخرین سالهای زندگی بیشتر وقت خود را برای پیشبرد طرحهایی برای همکاری بین‌المللی و کاربرد صلح آمیز فیزیک هسته‌ای صرف می‌کرد. «فیزیک کلاسیک» اشاره به بخشهایی از فیزیک است که پیش از آغاز قرن بیستم میلادی و بر اساس مکانیک نیوتونی، الکترومغناطیس ماکسول و ترمودینامیک کارنو پایه‌گذاری شد.

9.رابرت بویل :

رابرت بویل که از چهره های ماندگار انگلیس است در کاخ لیزمور در ایرلند به دنیا آمد او هفتمین پسرکنت اعظم کورک یکی از ثروتمند ترین مردان جهان بود کنت اعظم برای تربیت فرزندان و اینکه لوس و نازنازی نشوند آنها را به خانواده های فقیر سپرد تا پرورش یابند.رابرت بویل از 6 ماهگی تا 4 سالگی در یک خانواده روستایی ایرلندی به سر برد او تا 8 سالگی زیر نظر معلم سر خانه تحصیل کرد سپس به مدت 3 سال در اتون انگلیس به در خود ادامه داد.
بویل در 20 سالگی به لندن رفت و عضو یک گروه دانشمندان تجربی شد.بویل اعتقاد راسخ داشت که آینده علم بر روش تجربی استوار است . شعار او که هیچ چیز به صرف گفته دیگران قابل قبول نیست. این فکر را که تمام پاسخها در کتابهای قدیمی وجود دارد نفی می کرد. گروه علمی که او عضو آن بود جلسه بحثهای غیر رسمی را در خانه هر یک از اعضا برگزار می کرد و بویل به آن نام کالج نامرئی داده بود.

در سال 1654 بویل به اکسفورد رفت تا به حامیان علوم تجربی نزدیکتر باشد او با کمک رابرت هوک باهوش یک تلمبه بادی پیشرفته را ساخت . این دو نفر ثابت کردند که صدا در خلا منتشر نمی شود آنها استدلال گالیله را که معتقد بود در صورت نبودن مقاومت هوا یک پر سبک و یک تکه سرب سنگین با سرعت برابر سقوط می کنند تایید کردند . بویل به سبب آنکه نمی خواست حیوانات را بیازارد قادر نبود که مطالعاتش را روی تنفس در خلا کاملا پیگیری کند و او یافته های خود را در کتاب تاثیر کشسانی هوا در سال 1660 منتشر کرد. این کتاب شامل قانون بویل است. بنابر قانون بویل حجم یک گاز با فشار موثر بر آن نسبت وارون دارد.
بزرگترین دستاوردهای بویل در رابطه با علم شیمی است. او عنصر را ماده ای تعریف کرد که نمی توان آن را با روشهای شیمیایی به مواد ساده تر تبدیل کرد و نمی توان آن را از ترکیب دو یا چند ماده ساده تر به دست آورد. کتاب او به نام شیمیدانان شکاک 1661 نشان دهنده آغاز شیمی جدید است.
بویل اصرار داشت که دوستان دانشمند وی نتایج تجربیات خود را با سرعت گزارش کنند تا دیگران نیز از اکتشافهای جدید مطلع شوند در سال 1663 وی کوششهای موفقی را برای صدور امتیاز انجمن سلطنتی به عنوان یک مجمع علمی رسمی که بر اساس الگوی کالج نامرئی ایجاد شده بود انجام داد. در سال 1668 به لندن بازگشت و یک آزمایشگاه شیمی را در خانه خود به وجود آورد او عنصر قابل اشتعال فسفر را کشف کرد و نخستین کبریت را ساخت.
رابرت بویل علاوه بر پژوهشهای علمی زبانهای عبری یونانی و سریانی را آموخت تا مطالعات خود را روی متون مذهبی دنبال کند. مسئولیتهای گوناگونی از جمله ریاست شورای شهر اتون مقامی در کلیسای انگلیس و ریاست انجمن سلطنتی به او پیشنهاد شد ولی آنها را نپذیرفت. بویل هیچ گاه ازدواج نکرد. هنگامی که در لندن وقت یافت مجموعه کارهای علمی خود و دستگاهای را که ساخته بود به انجمن سلطنتی واگذار کرد. او همچنین هزینه سخنرانیهای سالانه حمایت از دین مسیح در برابر حمله بی دینان تامین می کرد.

10.ماکس پلانک :

ماکس پلانک (1947–1858) ، فیزیکدان آلمانی، بنیانگذار تئوری کوانتومی است. تئوری کوانتومی یکی از دو تئوری بزرگ انقلابی فیزیکی قرن بیستم است. (دیگری تئوری نسبیت اینشتین است.) پلانک به خاطر تئوری کوانتومی خود در سال1918 به دریافت جایزه نوبل نایل آمد. او سالها می‌کوشید تا نشان دهد که تئوری او به وسیله فیزیک کلاسیک نیوتن و ماکسول قابل فهم است، اما این تلاش موفقیت‌آمیز نبود. فیزیک کوانتومی از لحاظ اصل موضوع آن با فیزیک می‌توان گفت که معادلهمنجر به اعطای دو جایزه نوبل شده است: یکی به اینشتین که آن را از جنبه نظری استخراج کرد، و دیگری به میلیکان که درستی آن را از جنبه آزمایشی ثابت کرد. این معادله موضوع یک آزمایش برای دوره درسی طرح فیزیک است.

 

11.آندرس سلسیوس (1701_1744 ):

دانشمند سوئدی در خانواده تحصیل کرده‌ای به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش ریاضیدان بودند. وی به مطالعه نجوم و ستارگان بسیار علاقه‌مند بود،در سال 1730 میلادی استاد نجوم دانشگاه اوپسالا شد و به سرپرستی رصدخانه بزرگ آن شهر منصوب شد او در این رصدخانه به پاره‌ای از تحقیقات همت گماشت. او در سال 1742 که دماسنج سلسیوس عرضه شد، ابتدا نقطه جوش آب را صفرو نقطه انجماد آبرا 100 تعیین کرد، اما  سال بعد این روش را معکوس کرد واین همان درجه بندی است که در درجه بندی سلسیوس یا سانتیگراد یا صدبخشی معروف است در سال1948 به طور رسمی این درجه بندی مورد پذیرش جهانی قرار گرفت.

 

12. گابریل دانیل فارنهایت (1686-1736) :

 

دانشمند هلندی، ابتدا به آمستردام رفت تا شغل معلمی پیشه گیرد. امـا ذوق و حرفه اصلی وی ساختن وسایـل هـواشنـاسی بود. چون در آن زمان برای مطالعه اقلیمها دماسنج ضرورت داشت :

 

او توجه خاصی به ساختن اسبـاب انـدازه‌گیـری دما کرد. در قرن هفدهم نوعی دماسنجهای گازی و الکلی ساخته شده بودکه دقت کافی نداشتـند. فارنهایت جیوه را مورد استفاده قرار داد ودر سال 1714 میـلادی دماسنجی جیوه‌ای ســاخـت. وی نخست راهی برای پاک‌سازی جـیوه اختراع کرد. بطوریکه جیوه دیگر بــه دیواره‌هـای لوله باریـک نمی‌چـسبید. دماسنج جیوه‌ای دارای این مزیت بود که اندازه‌گیری دمـاهای بـالاتر از نــقطـه جــوش و پــاییـن‌تر از نقـطه انجماد آب را ممکن می‌ساخت. از این گذشته میزان انبساط و تراکم جیوه نسبـتاً ثابـت‌تر از غالب مـواد دیــگر است. به همین دلیل درجه‌بندی دقیق آن مقدور بود. فارنهایت نتیجه تحقیقات خود درباره دماسنج را  در سال 1724 میلادی منتشر کرد و در همان سال به عضویت انجمن سلطنتی انگلستان برگزیده شد.

13.ارنست رادرفورد :

ارنست رادرفورد (1937– 1871) در زلاندنو متولد شده، رشد یافت و بیشتر تحصیلات خود را در آنجا به انجام رساند. در 24 سالگی به کیمبریج، در انگلستان رفت و کار خود را در آزمایشگاه کاوندیش زیر نظر ج . ج . تامسن آغاز کرد. از آنجا به دانشگاه مک‌گیل در کانادا رفت، سپس به میهن خود بازگشت و ازدواج کرد و بار دیگر به انگلستان رفت و این بار وارد دانشگاه منچستر شد. در این دانشگاهها و بعد در آزمایشگاه کاوندیش که مدیریت آن را ج . ج . تامسن عهده دار بود، رادرفورد آزمایشهای مهمی درباره رادیواکتیو ، ماهیت هسته‌ای اتم، و ساختمان هسته انجام داد. رادرفورد مفاهیم پرتوهای «آلفا»«بتا» و «گاما» ، و همچنین «پروتون» و «نیم عمر» را باب کرد. او به خاطر کارهای علمی خود لقب «سر» گرفت و جایزه نوبل دریافت کرد.

14.کلوین :

ویلیام تامسن دانشمند بریتانیایی در سال 1848 میلادی در یک خانواده ثروتمند به دنیا آمد در زمان حیات تامسن، دولت بریتانیا به او عنوان بارون کلوین داد. به همین علت اغلب او را لرد کلوین می‌نامند. گاهی نویسندگان، حتی زمانی که درباره کارهایی که وی پیش از دریافت این عنوان انجام داده است گفتگو می‌‌کنند، او را لرد کلوین می‌نامند.لرد کلوین استدلال کرد که همه مواد از اتمهایی کوچک تشکیل شده‌اند که معمولاً در گروههایی کوچک به نام مولکول با هم ترکیب یافته‌اند. در گازها مولکولها آزادانه حرکت می‌کنند. در مایعات و جامدات در جای خود می‌مانند اما در همان جا به سرعت به جلو و عقب می‌روند. او در سال 1877در حالی که 29 سال بیشتر نداشت به کشف بزرگی دست یافت. وی دریافت که در دمایی بسیار پایین انرژی درونی موجود در مواد به پایین‌ترین حد خود خواهد رسید.کلوین این دما را مبدأ اندازه‌گیریهای خود به شمار آورد و تقسیم‌بندیهای خود را بر حسب بازه‌های درجه سلیسیوس انجام داد. به پاس خدمات این دانشمند بزرگ این تقسیم‌بندی به نام کلوین نام گرفت. در سال 1967 مقیاس کلوین به نام مقیاس استاندارد دماسنجی مورد تصویب دانشمندان قرار گرفت .

منابع :

1.www.daneshju.ir

2.www.akairan.ir

3.www.bitrin.com

4.www.biografi.ir

5.ویکی پدیا

و . . .

 

 
:: برچسب‌ها: زندگی نامه بزرگان, بیوگرافی شیمی دانان, شیمیدانان بزرگ
نویسنده :
تاریخ : پنجشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩۱
نقل قول ()